ČeštinaSlovenština
+420 606 291 909
0,00 Kč
0
 
 
 

Historie bumerangů

Bumerangy byly pravděpodobně první létající stroje na světě. Nikdo neví kdy a jak byly vlastně vynalezeny. V jejich používání nejvíce prosluli australští domorodci. Nejstarší australské domorodé bumerangy jsou staré deset tisíc let. Ovšem starší lovecké hole byly nalezeny také v jiných starodávných kulturách (Egypt, Evropa, Indie). Tvořily součást arzenálu zbraní doby kamenné.

Král Tutanchamon, slavný faraon starověkého Egypta, který zemřel před 2000 lety, vlastnil sbírku obsahující jak vracející se bumerangy, tak i lovecké hole – kylie – s přímým letem.

Nikdo přesně neví, jak byl vracející se bumerang poprvé vynalezen. Někteří moderní tvůrci bumerangů spekulují o tom, že byl vyvinut z ploché vrhací lovecké hole. Tyto dosud užívají australští domorodci a některé jiné domorodé kmeny ve světě (např. američtí indiáni z kmene Navahů). Lovecký bumerang je velmi delikátně vyvážený a jeho výroba je těžší než u vracejícího se typu. Je pravděpodobné, že první zkušenosti se zakřivenou obloukovou letovou dráhou bumerangů měli již lovci doby kamenné, kteří se pokoušeli “vyladit” své lovecké hole pro přímý let. V jistém bodě vývoje si někdo musel všimnout pozoruhodných rekreačních možností létající hole, která se po odhození vrací zpět. Začal historický vývoj vracejících se bumerangů …

Z jistých důvodů byly lovecké hole i vracející se bumerangy společně zachovány ve svém nejvyšším stupni vývoje australskými domorodci. A to takovou měrou, že většina lidí si spojuje bumerangy pouze s Austrálií. Lze tvrdit, že to mohlo být způsobeno díky jedinečné vhodnosti použití lovecké hole jako zbraně proti vzpřímeným kořistem (klokanům a pštrosům) v poměrně otevřené krajině. Toto tvrzení navíc podporuje i kuriózní fakt, že australští domorodci jsou jedni z mála kultur na světě, které nikdy nevyvinuly luk a šíp. Domorodí australští Aboridžinci (Austrálci) zachovali lovecké hole i bumerangy jakožto svou žijící tradici.

Níže se zobrazuje výborně zpracovaná “Historie kylie a bumerangu” od pana Michala Vejlupka z České bumerangové asociace (CBA).


 
 
ČeštinaSlovenština
0
 
 
© E-shop Bumose.cz | Aerodynamické Bumerangy od Petra